Форум за дограма, врати, прозорци

 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

Стъклопакет с К-стъкло - проблеми

19:38, 19 мар 2009

Имаме монтирана пластмасова дограма с 32 мм стъклопакет с К-стъкло. Няколкократно вече констатираме следното явление. Целият стъклопакет се замъглява отвъншната страна към атмосферата и макар че няма конденз към помещението това е много неприятно. Предполагаме че е свързано с повишена влажност на атмосферата в тези случаи. Фирмата направи проверка суред къде е К-стъклото и обърна стъклопакетите, но явлението се повтори на другия ден. Фирмата все още не може да си обясни този ефект и не е предприела никакво действие. Мислят, че некомпетентността в случая ги спасява. Четохме много във форумите, но не намерихме нищо по този въпрос. Молбата ни е, ако някой има информация или лични наблюдения, нека ги сподели.
Предварително благодарим :D
 
Потребителски аватар
yurig
Редовен
Мнения: 38
Регистриран: 19:14, 16 май 2008
Местоположение: Bulgaria

16:11, 20 мар 2009

Според мен това може да се случи ако дограмата не уплътнява добре и топлината от стаята излиза навън и изпотява стъклопакета.
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

21:22, 20 мар 2009

"...Фирмата направи проверка суред къде е К-стъклото ..." ???
И как по точно го направиха ?
 
Потребителски аватар
vipline
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:41, 12 яну 2009
Местоположение: София
Контакти:

21:51, 20 мар 2009

Дай малко повече инфо за проблема, какъв профил е, всички ли стъкла се изпотяват........
Според мен това може да се случи ако дограмата не уплътнява добре и топлината от стаята излиза навън и изпотява стъклопакета.
Това наистина е вероятно като вариант.
ВАРИАНТ II : Друго, което ме съмнява е качеството на изпълнение на самата дограма, самия факт, че не са монтирали първоначално стъклопакетите с "Ка"-стъклото от вътрешната страна(а дали изобщо е "К") и после са ги обърнали говори, че компетентността на служителите в тази фирма не е на ниво.
ВАРИАНТ III : Не са направени правилно отводненията и е вероятно да излиза топъл въздух от тях, но това в случая пак е свързано с предположението на "yurig".
ВАРИАНТ IV : Отново свързано с некомпетентност - стъклодържателите и стъклопакетите на си отговарят по размер/дебелина.
ВАРИАНТ V : Грешка в обкова.
ВАРИАНТ VI : Ако някъде под вас има изход на климатична вентилация топлия въздух от нея също може да е причина.
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

Допълнителна информация за проблеми при К-стъкло

17:34, 21 мар 2009

Благодарности на всички отзовали се за бързата съпричастност.

Явно е необходимо уточняване на ситуацията. Касае се за остъкляване на стандартна тераса в стандартен блок с тухлена зидария. Терасата е с размери 350/160 см, северно изложение срещу бургаските северни ветрове. Конфигурация стандартна-разделена на
4 по вертикала, като крайните части вляво и вдясно са неотваряеми, а са отваряеми двете в средата. Над отваряемите крила има пак неотваряема хоризонтална част с височина 30 см. Целта е отваряемите крила да не са прекалено големи и тежки срещу вятъра. Наоколо(в комплекс с блокове сме) има десетки такива тераси.
Избрахме 5-камерна PVC "SCHUСO" с дебелина 70 мм и 32мм стъклопакет с К-стъкло (ужким енергоспестяващо и т.н.). Монтажът беше през юли 2008.
Проблемът се прояви за пръв път около 15 октомври(не помня точно, но приблизително) вечерта около 22 часа. Всички 5 стъкла на терасата бяха обилно изпотени, като стъклата на колите ОТВЪН, към улицата,без помен от конденз вътре. Ходих до фирмата, шашнаха се и обещаха да потърсят обяснение. Нищо не стана .
Около 10 февруари, при студено време, може би около нулата, пак вечерта, пак всичките 5 К-стъкла се изпотиха пак отвън и кондензът стоя докъм 11 часа сутринта на другия ден.Този път направих снимки и ги занесох във фирмата да видят за какво става дума. Пак се шашкаха, но този път дойдоха на място, като носиха приборче за проверка на К-стъклото (нещо подобно по размери на GSM)-допираха го до стъклопакетите и се чуваше някакво писукане. Решиха, че стъклопакетите са били монтирани неправилно(външна-вътрешна повърхност), демонтираха ги и ги обърнаха на 180 градуса. След 2-3 дни ефектът с конденз ОТВЪН пак се появи, без помен от конденз отвътре. Засега никаква адекватна реакция от страна на фирмата, освен "ами евентуално ще ги сменим с обикновено стъкло".
По фасадата наоколо няма климатици.
Куриозно е друго-на същата стена, на около 50см е прозорецът на кухнята с АL(термомост) прозорец от 12-13 години.При остъкляването на терасата поръчахме при същата фирма и стъклопакет с К-стъкло,за-щото старият беше започнал да се разхерметизира. Помен няма от кон-денз, когато терасата се мокреше?! Доставени и монтирани в един ден!
Уплътняването на терасата е безупречно,проверявал съм го при свиреп челен вятър.
По отношение на проверката с прибор от фирмата-въобще не бяха убедителни, по-скоро имах чувството, че не знаят какво и как правят,
и че не познават прибора и как се работи с него.
Явно ефектът се дължи на К-стъклото, макар че не мога да си обясня какво точно става.
Ще бъда благодарен за споделени опит, мнения и впечатления.
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

19:30, 22 мар 2009

Много е странна проверката на К-стъклото !
По принцип се проверява от коя страна е слоят на К-то (без значение дали е с твърдо или меко покритие ) , НО страната с покритието се затваря на 3-та позиция в стъклопакета или по друг начин казано остава вътре в стъклопакета.Дано не съм прав но има вероятност да са изработили стъклопакетите неправилно.Ако не си правят стъклопакетите сами обикновенно при монтаж има стикери на фирмата производител на стъклопакета и той трябва да е върху К- стъклото.
Повечето производители на стъклопакети работят с меко К и то стои малко по тъмно (лилаво) на цвят.Огледай ги и се пробвай сам да разбереш от коя страна е К-то

P.S.Ако К-то е меко и е затворено неправилно при намокряне си променя цвета !!!
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

21:19, 24 мар 2009

Vallex,благодаря за отзивчивостта.
При мокрене не забелязвам промяна в цвета.Във форума има описан и начин за проверка с пламък и отраженията му в стъклопакета- едното отражение трябвало да има различен цвят. Ако този тест е коректен, в моя случай К-стъклото е от външната страна,т.е.откъм улицата.С различен цвят е третото отржение.
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

21:24, 24 мар 2009

При доставката стъклопакетите имаха малки стикери с означение К. монтажникът(много съвестно момче) внимаваше за тях и ги постави отвътре - откъм помещението.
 
Потребителски аватар
vipline
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:41, 12 яну 2009
Местоположение: София
Контакти:

22:42, 26 мар 2009

По твоите обяснения стъклопакета е бил монтиран правилно първия път, в момента не е монтиран както трябва. За сведение, прилагам една схема от "бащата" на Ка-стъклото -
Изображение
По принцип проверката със запалката е елементарен , но верен тест с подръчни средства.
Но да се върнем пак на основния ти проблем, след като въпроса с уплътняването е проверен и отпада, отново съм на мнение, че е вероятно проблема да идва от външен източник на топлина, независимо, че както каза, няма проблем на съседния прозорец. Погледни от улицата стената, на която се намира прозореца ти и поразгледай за някакъв отвор от аспиратор или вентилатор около него, по пътя на логиката би трябвало да се намира отдолу под самия прозорец, вероятно апартамента под вас, но е възможно и да е отстрани, а ветровете/каквито при вас има доста/ да го носят към прозореца.
Надявам се да намериш проблема и да го решиш.
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

20:16, 28 мар 2009

Съгласен съм с мнението , че стъклопакетите трябва отново да се обърнат обратно , но не мисля , че проблема е в аспиратор или нещо друго.Виждал съм подобен проблем , но ситуацията е малко различна. На новопостроена къща без вътрешни врати с 5 камерна дограма и стъклопакети от комбинация зелено + К стъкло през нощта се образува конденз от външната страна.За сега собственика го отдава на това , че ноже би понякога вътре е по-студено отколкото навън. Конденза не винаги го има , но все пак го има.Аз имам трикамерен прозорец северно изложение в комбинация бяло/К , но не съм имал никакви проблеми. Терасата ми е Енерджи/бяло и там също няма проблем.Не съм сигурен дали температурата е проблема , но пробвай когато се появи пак конденза с отваряне за малко на прозореца .
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

14:04, 29 мар 2009

Благодаря на всички за отзивчивостта.
Продължавам да си наблюдавам терасата и да умувам как да постъпя.Нямам представа какво К-стъкло са сложили.По-горе споменавате за "меко", "зелено".Явно има различни модификации, които вероятно не се различават с просто око.Може би най-добре ще бъде да ги обърнем в нормално положение,т.е. К-то откъм помещение-то .
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

18:30, 29 мар 2009

Задължително трябва да се обърнат в правилно положение.А за доуточнение под комбинация " зелено/К " имах в предвид , че едното стъкло на стъклопакета е зелено , а другото стъкло е К. Ако си любопитен за видовете стъкла посети сайта на " Главербел ".
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

13:04, 08 апр 2009

Vallex,
Благодаря за вниманието по проблема ни.Преди седмица обърнахме стъклопакетите,т.е. К-то дойде откъм помещението(терасата) и изпотяването отвън стана ежевечерно явление.Фирмата-дограмаджия се чудят.Имат желание да направят нещо,но нямат никаква идея.Казаха ми кой им прави стъклопакети,ходих да разговарям с тях.Човекът беше много заинтригуван от наблюдаваното,но каза,че за пръв път чува за такова нещо и не можа да даде обяснение.
Споменавате, 4е сте наблюдавали подобно явление на нова къща в Шумен.Дали има възможност да установим връзка(телефонна) с хората за обмяна на информация.Може би ще си бъдем взаимно полезни?
PS. Имам идея(и "дограмаджиите" са склонни) да сложим един стъклопакет от обикновено флоатно стъкло на мястото на К-пакет и да видим дали ще има разлика в поведението.
Ще станем физическа изпитателна лаборатория : :D
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

22:37, 09 апр 2009

Не мога да ти обещая нищо , но ще попитам и при съгласие ще ти дам техен телефон.
И само от любопитство - кой е правил стъклопакета ?
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

16:43, 10 апр 2009

"Aлупласт"- София. Поръчката направихме в клона в Бургас,а цялата дограма- рамки и стъклопакети дойде от производствен център(цех)
в София. На дистанционерите отвътре има стикери "Алупласт".Монтажът беше извършен от бургаска група.
Започвам да се чудя дали няма връзка с комбинацията К-стъкло и 32- мм пакет. Вчера говорих със съседи,които 1 седмица след нас на същата терасаса сложили същия профил "SCHUCO" , пак с К-стъкло,но 24 мм. Досега не са имали конденз нито отвътре,нито отвън : :shock:
 
Потребителски аватар
sierard
Активен
Мнения: 52
Регистриран: 09:49, 22 апр 2007
Местоположение: София
Контакти:

21:41, 26 май 2009

1-защо 32мм?????
2-с каква дебелина са стъклата?????
3-ако са 2 по 4мм следователно въздуха между тях е 24мм(повече от 20мм,влиза в сила закона за топлообмена.
4-мисля че проблема е свързан конкретно с самия изглед и влагата от морето,съответно и студения северен вятър.
5-мисля,че това не е кой знае какъв проблем,най вероятно терасата не се отоплява(горе-долу ефекта като при колите сутрин)
sistem "BRUGMANN"-правилния избор
"СИЕРА-РД" ЕООД
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

23:28, 27 май 2009

1-защо 32мм?????
Защото ти е написал 5-камерна дограма !!!
На 70 мм профил трудно ще сложиш стъклопакет 24 мм.А и обикновенно слагат две стъкла 4 мм , защото клиентите търсят ниска цена.
 
Vallex
Нов
Мнения: 13
Регистриран: 21:15, 20 мар 2009
Местоположение: Шумен

23:32, 27 май 2009

Сега като се стопли времето има ли пак постоянен конденз ?
Говорих с много хора, но никой не можа да ми даде смислен отговор .
 
Burgas
Нов
Мнения: 9
Регистриран: 19:16, 19 мар 2009

00:34, 30 май 2009

Преди една седмица(21 или 22 май) вечерта пак бяха изпотени.При 21 градуса С! Бяхме излезли по къси ръкави!
 
Потребителски аватар
TEHTA
Активен
Мнения: 73
Регистриран: 21:04, 21 мар 2009
Местоположение: ГАБРОВО
Контакти:

21:31, 01 юли 2009

тука нещто не е в ред!! данеби комшиите от долу да готвят и да ти изпотяват прозореза :shock:
Изображение

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта